poniedziałek, 14 marca 2011

6 przykazań Au-Pair -czyli sposób na udany pobyt

1) Otwórz buzię i mów!
Wiele problemów miedzy Au-Pair i rodziną może zostać szybko rozwiązanych, kiedy tylko się o tym porozmawia. Otwórz buzię! Tylko w ten sposób możesz coś zyskać!
W jaki sposób ktoś może coś dla Ciebie zmienić czy zrobić, kiedy nawet nie wie o tym, że Tobie pewne rzeczy się nie podobają, że wolałabyś, aby było inaczej?


2) Nie nudź się! Rusz się z miejsca! Zorganizuj sobie jakieś zajęcie, które sprawi Ci frajdę!
Większości Au-Pair brakuje motywacji lub siły, żeby coś wokół siebie zrobić. Błąd!
Będąc Au-Pair nawet podczas "pracy" z dziećmi możesz pomyśleć o sobie. Zrób z nimi coś, co Tobie sprawi przyjemność a dla dzieci będzie zarazem pewną odmianą.
Gotowanie sprawia Ci przyjemność? Ugotujcie coś razem! Lubisz piec? Upieczcie pyszne ciasto. Może kochasz zwierzęta? Zabierz dzieci do Zoo! Chcesz się spotkać z inną Au-Pair ale cały dzień musisz zajmować się dziećmi? Żaden problem! Umówcie się obie z dziećmi na placu zabaw! Maluchy pobawią się razem, a Ty będziesz mogła porozmawiać z koleżanką. Rób wszystko, abyś nie miała czasu na nudę. Zobaczysz w tedy, że bycie Au-Pair przez cały czas będzie jedną wielką przygodą.


3) Wykorzystaj aktywnie czas wolny!
Po całym dniu spędzonym wśród dzieci - rusz się z domu! Idź na spacer, zrób zakupy, zaproś koleżankę do kafejki. Jeśli tego nie zrobisz, szybko wpadniesz w monotonię, na którą tak często narzekają Au-Pair. Tak nie musi być! To bardzo ważne, żebyś wyszła od czasu do czasu na świeże powietrze. W końcu mieszkasz i pracujesz w tym samym pomieszczeniu.
Nie zastanawiaj się tylko zapisz się na jakiś kurs, idź na aerobik, przespaceruj się po mieście, zobacz co nowego w sklepie . . . Rusz się z domu byle nie siedzieć w nim ze spuszczona z nudów głową.
Ważną rzeczą jest również spotykanie się z innymi ludźmi, z którymi można porozmawiać jak równy z równym. Jeśli spotykasz się z kimś, nie pozwól, żeby głównym tematem rozmowy była rodzina i jej dzieci. Porozmawiaj lepiej o ciekawym filmie, planach na weekend, poplotkuj o wszystkim oprócz rodziny.


4) Wykorzystaj weekend na wycieczkę, poznanie nowych ludzi, zwiedzanie ciekawych miejsc. 
50 tygodniowy pobyt za granicą daje mnóstwo możliwości na poznanie kraju w którym się mieszka. Zaplanuj sobie jedną taka dłuższą wycieczkę w miesiącu.
Pojedź do innego miasta. Zawsze warto zobaczyć jego zabytki, pójść do muzeum. Zapytaj w bibliotece o przewodniki i wydawnictwa turystyczne. Na pewno znajdziesz w okolicy fajny cel na jednodniową wycieczkę.


5) Urządź pokój po swojemu!
Nie zawsze pokoik u rodziny będzie urządzony, tak jak byś tego chciała. Ludzie mają różne gusta i odnosi się to także do urządzania wnętrz, w tym - pokoju dla Ciebie.
Z reguły pokoje, w których mieszkają Au-Pair nie należą do dużych i ładnych. Przygotuj się również na to, że nie szybko polubisz swój pokoik. Pomyśl, że będziesz tu mieszkac przez rok, więc warto zrobić coś, aby dobrze się w nim czuć. Możesz urządzić go po swojemu, nawet jeśli tylko ograniczysz się do przesunięcia szafki, czy biurka w inne miejsce. Pomogą również obrazki, prywatne zdjęcia czy plakaty. Z przemeblowaniem zaczekaj jednak parę dni, może z czasem przywykniesz do nowego lokum i nie będzie Ci się już wydawał taki obcy.


6) Tęsknota
Kiedy zaczniesz tęsknić, porozmawiaj o tym z rodziną, opowiedz o tym przyjaciółce lub zadzwoń do domu, do rodziców. Największym błędem będzie zostanie w domu i rozmyślanie. Dobra rada: kiedy dopadnie Cię tęsknota, zrób coś co sprawi Ci radość i pozwoli zapomnieć o smutku. Spotkaj się z koleżanką, może ona też się czuje podobnie? A może ma to już za sobą i pomoże Ci przez to przejść? A wieczorem napisz do domu długi list. Nie pisz wyłącznie o tym, że tęsknisz, wspomnij również o tym, co fajnego i zabawnego wydarzyło się Ci się w ostatnich dniach. A będzie na pewno o czym pisać. 

2 komentarze:

 1. życzę powodzenia z wyjazdem :)
  jakbyś miała jakieś pytania co do wyjazdu to pisz.

  Pozdrawiam z Czerwionki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. dziękuje ci.

  Wkońcu ktoś z moich stron :)

  OdpowiedzUsuń